Bezolejové kompresory

08.11.2010 09:50

Konstrukce je téměř stejná jako u olejového kompresoru, s tím rozdílem, že místo pístních kroužků (2 nebo 3 - ocelové) je použit jeden buď uhlíkový nebo teflonový kroužek. Litinový válec je většinou opatřen vyměnitelnou vložkou z bronzu nebo nerezavějící oceli, protože v provozu není povrch chráněn olejovým povlakem.

 

Většinou se setkáváme s bezolejovými kompresory do tlaku 8 bar, vzdušníkem do 24 l a dodávaným množstvím vzduchu okolo 120 l/min. Některé tyto kompresory nemají ani vzdušník a jejich velikost je přizpůsobena pro účel použití, například pro airbrush lakování. Vyznačují se velmi nízkou hlučností (cca  60, 70 dB), dodávané množství vzduchu je okolo 15, 20, 30 l/min., což pro mini stříkací pistoli stačí.

 

Tyto kompresory se používají v: potravinářském průmyslu, textilním průmyslu, v oblasti medicíny, při výrobě a zpracování papíru, v chemickém průmyslu.

 

Bezolejové kompresory vyrábí pouze stlačený vzduch bez obsahu oleje, jinak je kvalita dodávaného vzduchu úplně stejná jako u jiného typu kompresoru. Při suché kompresy se společně se stlačeným vzduchem neodvádí mazací olej. I bezmazné kompresory mohou nasát prachem, olejem znečištěný vlhký vzduch. Proto se i u těchto zařízení používají zařízení pro úpravu vzduchu (odlučovače).