Jak vybrat kompresor?

 

Základní informace k nákupu kompresoru  

Při nákupu kompresoru by neměl být nutně v popředí momentální účel použití, např. plnění pneumatik. K tomuto účelu by stačil malý kompresor. Budete-li však později chtít použít pneumatické nářadí na broušení, vrtání nebo vysekávání, byl by tento kompresor přetížen.To jsou případy, kdy pak potřebujete více vzduchu, než může kompresor dodat. V praxi to znamená, že příslušný pneumatický stroj pracuje rozumně pouze několik minut nebo vteřin. Než se vzdušník opět naplní, trvá "nucená přestávka". To je při mnoha pracech velmi nepříjemné a znemožňuje to např. stříkání větších ploch v jednom tahu. Porovnávání pořizovacích nákladů pneumatického a elektrického nástroje Vás překvapí.

Požadavky:

Bezpečnost, provozní spolehlivost, výkon, cena, hlučnost, provozní náklady, vnější vzhled (design).


Kompresor na třífázový nebo jednofázový proud?

Zásadně je třeba poznamenat, že třífázový motor má lepší startovací vlastnosti než motor na jednofázový proud. Prahová hodnota je 2,2 kW, pokud máte k dispozici přípojku na 400 V, je vždy lepší si vybrat elektrický přístroj na 400 V (hlavně při častém používání). Nemáte-li k dispozici přípojku na 400 V, je třeba v uvedené mezní oblasti dbát na to, aby vzdálenost od zásuvky byla co nejmenší, aby došlo pokud možno k plnému využití napětí 220-230 V. Při použití prodlužovacího kabelu resp. kabelového bubnu by měl být průřez kabelu alespoň 1,5 mm2. Kabelový buben by měl být při používání stroje zcela vytočený.

Šroubový nebo pístový kompresor?

Šroubový kompresor je mnohem výkonější, spolehlivější při menších rozměrech než pístový kompresor. Bohužel také pořizovací cena šroubového kompresoru je mnohem vyšší než u pístového kompresoru. Šroubové kompresory jsou určené hlavně pro velké dodávky stlačeného vzduchu, kupovat si ho pro domácí použití nemá smysl.  

 

Dále jen pístové kompresory:


Sací výkon

Se vypočte ze zdvihového objemu válce kompresoru a otáček. Je to teoretická hodnota.


Výtlačný výkon

Tato hodnota se měří při tlaku cca 6- 7 bar a je to množství vzduchu, které máte skutečně k dispozici.


Tipy k pneumatickému nářadí

Ke stříkání barev použijte zásadně jinou pneumatickou hadici, pokud jste předtím kompresor provozovali s olejovačem z jiného pneumatického nástroje. Zbytky oleje mohou zhoršit nebo úplně zničit výsledek Vaší práce.
Speciálně v chladném ročním období lze velmi dobře předcházet problémům se startováním kompresoru v mezní oblasti 230 V (2-2,2 kW), pokud kompresor před použitím nebudete skladovat při teplotě nižší než 10°C. Kompresor vždy zapínejte a vypínejte pomocí tlakového spínače, nikdy pouhým vytažením ze zásuvky.


Příklady kompresorových agregátů

Nezávisle na výkonu a technickém vybavením existuje několik možností konstrukce pístových kompresorů. Zde je několik příkladů:


1.Jednoválec s přímým pohonem
2.Dvouválec s přímým pohonem
3.Jedna nebo dvě řady válců s pohonem klínovým řemenem

A. Olejové kompresory - 80% kompresorů na trhu 

B. Bezolejové kompresory - 20% kompresorů na trhu